Одељења
Заштита публикација
У лабораторијама и радионицама Одељења заштите публикација обавља се превентивна заштита библиотечке и архивске грађе и њихова целовита конзервација и рестаурација. Раритетни рукописи, старе и ретке књиге и периодичне публикације се, у циљу заштите и коришћења, преформатирају поступцима микрофилмовања и дигитализације а врши се и њихова књиговезачка заштита, поправке повеза и израда заштитних кутија, фасцикли и омота. Књиговезачка радионица Библиотеке основана је 1949, а Служба конзервације и рестаурације 1954. године. Данас је Библиотека Матице српске матична установа у области заштите старе и ретке књиге у Војводини.
Послови техничке заштите културних добара, обухватају процену њиховог стања и степена оштећености, неопходне анализе и избор метода заштите, проверу већ коришћених метода и материјала и испитивање нових, израду документације о спроведеним поступцима, превентивну заштиту, конзервацију старе и ретке књиге, рукописних и штампаних публикација, слика, графика, мапа, планова и друге библиотечке и архивске грађе, рестаурацију листова, повеза и делова који недостају према репрезентативним примерцима или постојећим оригиналима. Сваке године конзервира се и рестаурира преко 20.000 оштећених страница.
Преформатирање старих и ретких књига за архивирање поступцима микрофилмовања и дигитализације обавља се у лабораторији за микрографију, дигитализацију и фотографију. Обавља се контрола квалитета постојећих микроформи са репарацијом старих или оштећених микрофилмова и њиховом дигитализацијом. Снимају се и обрађују дигитални записи, према најразноврснијим захтевима корисника услуга Библиотеке, за потребе научног и стручног рада, за израду репродукција, копија, презентација и фототипских издања као и за јавно публиковање, за изложбе и потребе интернет презентација. За израду конзерваторске документације врше се и изузетно осетљива снимања угрожених културних добара пре, у току и након спровођења мера конзервације и рестаурације. Поступцима микрофилмовања заштићене су све публикације издате до половине 19. века.
У књиговезници се повезују и прекоричавају књиге и периодика, поправљају се оштећени примерци и израђују различите заштитне кутије, фасцикле и омоти. Каширају се материјали за изложбе, отискују се наслови позлатом, повезују умножене публикације и обављају други књиговезачки и картонажни послови.
Контакт информације
Руководилац одељења
Павле Живковић
e-mail: pavlens@gmail.com
тел.: + 381 21 420 199 / лок. 120