Одељења
Одељење за матичне послове
У оквиру матичних функција Библиотека Матице српске координира библиотечко-информациону делатност у Војводини. Матична је за високошколске и научне библиотеке, а у сарадњи са матичним библиотекама из Вршца, Зрењанина, Кикинде, Новог Сада, Панчева, Сомбора, Сремске Митровице и Суботице прати и помаже рад и развој библиотечке мреже у Војводини.
За прикупљање података о раду библиотека у Војводини, а у оквиру Мреже библиотека Србије (МБС) користи се веб-апликација. База МБС смештена је на серверима Народне библиотеке Србије, а библиотеке попуњавају онлајн упитнике путем ауторизованих налога. Библиотека Матице српске пружа стручну помоћ високошколским и научним библиотекама у Војводини приликом попуњавања статистичких упитника и задужена је за њихову контролу.
У Одељењу за матичне послове припрема се и објављује годишња „Анализа рада високошколских и научних библиотека у Војводини” и „Анализа рада јавних библиотека у Војводини”. Организује се полагање стручног испита и одржавање акредитованих програма сталног стручног усавршавања у библиотечко-информационој делатности, планирају се и обављају редовни годишњи надзори над стручним радом библиотека у оквиру матичне надлежности. Организују се стручни семинари за библиотекаре високошколских и научних библиотека, као и састанци са директорима јавних библиотека у Војводини. Припремају се годишњи „Програм рада Библиотеке Матице српске”, „Извештај о раду Библиотеке Матице српске” и Вести, гласило Библиотеке.
У оквиру Одељења организује се подршка процесима узајамне каталогизације; из електронског каталога за штампу се припремају библиографије и каталози, исписују се инвентарне књиге и спискови публикација. Одржава се у функцији конфигурација сервера, рачунара и мреже, корисничких налога, софтвера за Дигиталну БМС и реализују се процеси дигитализације библиотечке грађе у Библиотеци Матице српске.
Реферални центар
Основан је 1985. године. Делатности Рефералног центра су: претраживање цитираности радова научних радника, међубиблиотечка позајмица из иностранства, тематска претраживања у страним базама података, учествовање у изради међународне базе АГРИС, уређивање АГРОВОК тезауруса и чување докторских дисертација одбрањених на Универзитету у Новом Саду.
Претраживање цитираности радова научних радника и израђивање библиографије цитираности истраживача обавља се у Индексима научних цитата у серијама за природне науке (од 1945), друштвене науке (од 1956), серији за уметност и хуманистичке науке (од 1975), а од 2001. у зборницима радова из свих ових серија. Претраживања су до 1980. рађена у папирној верзији Индекса. Од 1980. до 1995. ова издања су доступна на компакт-дисковима, а од 1996. обезбеђен је онлајн приступ овој бази података.
На захтев корисника у Рефералном центру обављају се тематска претраживања страних база података које су доступне преко КоБСОН-а (Конзорцијум библиотека Србије за обједињену набавку). Библиотека Матице српске је и један од оснивача Конзорцијума библиотека Србије за обједињену набавку база података, односно електронских сервиса, као и за набавку страних часописа у папирној форми. На веб-сајту КоБСОН-а доступно је преко двадесет сервиса са око 35.000 електронских часописа и близу 160.000 електронских књига.
Уколико корисник има потребу за текстом из иностранства користи се систем међубиблиотечке позајмице. Копије радова и књиге наручују се из СУБИТО центра (Конзорцијум библиотека Немачке, Аустрије, Швајцарске), Британске библиотеке, као и из било које друге националне или стручне библиотеке у свету.
У Рефералном центру обавља се међубиблиотечка позајмица публикација из иностранства. Публикације се могу наручити преко електронског сервиса SUBITO (Конзорцијум библиотека Немачке, Аустрије, Швајцарске), или упућивањем директног захтева за међубиблиотечку позајмицу другим библиотекама у свету.
У Рефералном центру припремају се и уносе подаци у међународну базу АГРИС.
Од 2020. године уређују се и преводе термини из области пољопривреде са енглеског језика на српски у АГРОВОК тезаурусу.
Радно време са корисницима:
Радним данима
од 7.30 до 14.30
Контакт информације
Руководилац одељења
Новка Шокица Шуваковић
e-mail: novka@bms.ns.ac.rs
тел.: + 381 21 529 749
тел.: + 381 21 420 199 / лок. 278
За јавне библиотеке
Силвија Чамбер
e-mail: cambers@bms.ns.ac.rs
тел.: + 381 21 529 749
тел.: + 381 21 420 199 / лок. 276
За високошколске библиотеке
Марина Шмудла
e-mail: msmudla@bms.ns.ac.rs
тел.: + 381 21 525 859
тел.: + 381 21 420 199 / лок. 277
Марина Ђачић
e-mail: mdjacic@bms.ns.ac.rs
тел.: + 381 21 420 199 / лок. 271
Цитираност
Ивана Дракулић
e-mail: idrakulic@bms.ns.ac.rs; referalni@bms.ns.ac.rs
Вања Ковачевић
e-mail: vkovacevic@bms.ns.ac.rs; referalni@bms.ns.ac.rs
АГРИС центар
Марина Ђачић
e-mail: mdjacic@bms.ns.ac.rs
тел.: + 381 21 420 199 / лок. 271